ŽUPNE OBAVIJESTI

Trenutno nema sadržaja za prikaz

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak je u subotu, 11.II.2017. godine u 10.30 služio u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Nedelišću svetu Misu povodom blagdana BDM Lurdske. Naime, u Nedelišću se nalazi najstariji kip BDM Lurdske u Hrvatskoj kojeg je nabavio 1883.g. tadašnji župnik Ignacije Szele s kapelanom Felixom Berkom. Preuzvišeni biskup na početku svoje homilije prepričao je govor blagopokojnog kardinala Kuharića kako svaki kršćanin ima tri majke; zemaljsku majku, nebesku Majku Mariju i majku domovinu. Potom je iznio nauk o objavi koja završava smrću posljednjeg apostola, no ipak Crkva može i priznati neke privatne objave ako se pokažu istinitima. Jedna od tih privatnih objava je i ukazanje BDM djevojčici Bernardici 1858.godine u Lurdu kada se BDM predstavila riječima: „Ja sam Bezgrešno začeće.“  To ukazanje doduše ne obavezuje vjernike u vjeri, ali ipak ne vjerovati  tome bi bilo neozbiljno za kršćanina. Potom je biskup naglasio da ukazanje nije svrha samome sebi, nego vjernike uputiti na bolji kršćanski život, na obraćenje Kristu. BDM je u Lurdu potaknula vjernike na pokoru za obraćenje grešnika i molitvu, posebice molitvu krunice. Na kraju se domaći župnik preč. Nikica Samodol, biskupu zahvalio za dolazak, a zahvalio se i prisutnim svećenicima, vjeroučiteljima i župnim suradnicima. BDM Lurdska je suzaštitnica nedelske župe te je na svetoj Misi prisustvovalo veliki broj vjernika i školske djece.

 

NEDJELJNA MISAO

Bijela nedjelja

EUHARISTIJA – KAMEN TEMELJAC Dj 2, 42-47, Ps 118, 2-4. 13-15.22-24, 1Pt 1, 3-9, Iv 20, 19-31. Draga braćo i sestre!                 Izrael obiluje kamenom te je za Izraelce kamen simbol snage jer on jest čvrst, trajan i težak. Neki narod su čak kamen smatrali svetim predmetom. U Svetome Pismu pak se kamen spominje već u prvoj biblijskoj knjizi, Knjizi postanka, i to u smislu kada patrijarh Jakov podiže u Betelu  kamen kao žrtvenik Bogu. Dakle, kamen ima ulogu biti podloga za žrtvu Bogu. Nadalje, u Svetome pismu spominje se postavljanje dvanaest kamenova kao simbol dvanaest plemena Izraelovih. Preko kamenih žrtvenika, Bog posvećuje i dotiče zemlju. Takvi sveti kamen jest znak Božje prisutnost, ali i pralik Isusa Krista. Isusa Krista sveti Pavao naziva „kamenom spoticanja“ za ohole nevjernike. U posljednjoj knjizi Svetoga pisma, Knjizi otkrivenja, pak se spominje drago kamenje, kojim će biti sazidan novi sveti grad Jeruzalem.              Prvi kršćani su imali četiri kamena na kojemu su gradili život; nauk apostolski, zajedništvo, lomljenje...

Opširnije

ŽUPNA HODOČAŠĆA

HRVATSKO NACIONALNO SVETIŠTE MAJKE BOŽJE BISTRIČKE

03.06.2017.

SVETIŠTE MAJKE BOŽJE TRSATSKE U RIJECI

01.07.2017.

EUHARISTIJSKO SVETIŠTE PREDRAGOCJENE KRVI KRISTOVE U LUDBREGU

02.09.2017.

MEDIA

FOTO GALERIJA

ŽUPNI LISTIĆ

KATOLIČKI TISAK

POVEZNICE

FACEBOOK