ŽUPNE OBAVIJESTI

Error: No articles to display

IZ ŽIVOTA ŽUPE

SVETA MISA U STARAČKOME DOMU U SLAKOVCU

Vlč. Tihomir Ciglar služio je sv. Misu u domu za starije osobe u Slakovcu, a na poziv ravnateljice doma, gđe. Nikolina Buza Lehkec. Godišnje nekoliko puta ili po potrebi korisnika doma, župni vikar opslužuje njihove duše hraneći ih svetim sakramentima i R... Opširnije

HODOČAŠĆE U ZAGREB

Na blagdan sv. Alojzije Gonzage, 21.VI.2017., skupina župnih suradnika uputila se na hodočašće u Zagreb. Prvo smo posjetili franjevačku crkvu na Kaptolu gdje smo slušali o povijesti samostana, crkve ali i franjevačkog reda u Hrvatskoj. Nakon toga pohodili... Opširnije

Obnova pokrajinskih oltarnih slika u župnoj crkvi

03.06.2017 Nakon što je prošle godine obnovljena fasada na župnoj crkvi, ove godine krenuli smo s obnovom pokrajinskih oltara sv. Vida i sv. Antuna Padovanskog. U prvoj fazi obnove, restaurirane su oltarne slike sv. Vida i sv. Marije Magda... Opširnije

Proslava Sv. Florijana u Nedelišću

04.05.2017 U 18.00 sati pri kapeli sv. Florijana u ulici M. Viljevca u Nedelišću, služena je sveta Misa za sve žive i pokojne članove DVD-a Nedelišće i DVD-a koji pripadaju općini Nedelišće. Sv. Misu je služio vlč. Tihomir Ciglar koji je u... Opširnije

SLAVLJE SVETE POTVRDE U NEDELIŠĆU

29.04.2017 76 osmaša je u subotu, 29.IV.2017. primilo puninu Duha Svetoga u sakramentu svete Potvrde kojeg im je podijelio preč. Damir Bobovec, izaslanik našega varaždinskoga biskupa Josipa. Na početku su riječ dobrodošlice preč. Damiru up... Opširnije

SVETAC TJEDNA

SVETI NIKOLA TAVELIĆ, svećenik i mučenik – PRVI HRVATSKI SVETAC

Rođen je 1350.g. u Šibeniku. U mladosti je bio ponesen idealom sv. Franje pa je stupio u franjevački red. Želja za misionarskim radom dovela ga je god. 1379. u Bosnu, gdje je 12 godina u najvećim poteškoćama bogumilima-paterenima propovijedao pravu kršćansku vjeru te ih mnoštvo vratio u krilo Katoličke crkve. Kad su nakon nenadane smrti prvog bosanskog kralja Tvrtka koji je umro 23. ožujka 1391., zbog nasljedstva na prijestolju, u Bosni nastali neredi koji su onemogućili svaki duhovni rad, Nikola Tavelić je s dvojicom svoje subraće franjevaca – fra Adeodatom iz Ruticinija i fra Petrom iz Narbone – kao misionar pošao u Svetu Zemlju. To će ga s dvojicom spomenutih i još s fra Stjepanom iz Kunea dovesti do mučeničke smrti.Papa Pavao VI. Proglasio ga je 1970.g. svecem. Tako je sv. Nikola Tavelić, postao prvim svecem Hrvatom. Opširnije

11.02.2017

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak je u subotu, 11.II.2017. godine u 10.30 služio u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Nedelišću svetu Misu povodom blagdana BDM Lurdske. Naime, u Nedelišću se nalazi najstariji kip BDM Lurdske u Hrvatskoj kojeg je nabavio 1883.g. tadašnji župnik Ignacije Szele s kapelanom Felixom Berkom. Preuzvišeni biskup na početku svoje homilije prepričao je govor blagopokojnog kardinala Kuharića kako svaki kršćanin ima tri majke; zemaljsku majku, nebesku Majku Mariju i majku domovinu. Potom je iznio nauk o objavi koja završava smrću posljednjeg apostola, no ipak Crkva može i priznati neke privatne objave ako se pokažu istinitima. Jedna od tih privatnih objava je i ukazanje BDM djevojčici Bernardici 1858.godine u Lurdu kada se BDM predstavila riječima: „Ja sam Bezgrešno začeće.“  To ukazanje doduše ne obavezuje vjernike u vjeri, ali ipak ne vjerovati  tome bi bilo neozbiljno za kršćanina. Potom je biskup naglasio da ukazanje nije svrha samome sebi, nego vjernike uputiti na bolji kršćanski život, na obraćenje Kristu. BDM je u Lurdu potaknula vjernike na pokoru za obraćenje grešnika i molitvu, posebice molitvu krunice. Na kraju se domaći župnik preč. Nikica Samodol, biskupu zahvalio za dolazak, a zahvalio se i prisutnim svećenicima, vjeroučiteljima i župnim suradnicima. BDM Lurdska je suzaštitnica nedelske župe te je na svetoj Misi prisustvovalo veliki broj vjernika i školske djece.

 

 

IZ SVETOGA EVANĐELJA PO MATEJU:

(Mt 25, 1-13)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima ovu prispodobu: »Kraljevstvo će nebesko biti kao kad deset djevica uzeše svoje svjetiljke i iziđoše u susret zaručniku. Pet ih bijaše ludih, a pet mudrih. Lude uzeše svjetiljke, ali ne uzeše sa sobom ulja. Mudre pak zajedno sa svjetiljkama uzeše u posudama ulja. Budući da je zaručnik okasnio, sve one zadrijemaše i pozaspaše. O ponoći nasta vika: ’Evo zaručnika! Iziđite mu u susret!’ Tada ustadoše sve one djevice i urediše svoje svjetiljke. Lude tada rekoše mudrima: ’Dajte nam od svoga ulja, gase nam se svjetiljke!’ Mudre im odgovore: ’Nipošto! Ne bi doteklo nama i vama. Pođite radije k prodavačima i kupite!’ Dok one odoše kupiti, dođe zaručnik: koje bijahu pripravne, uđoše s njim na svadbu i zatvore se vrata. Poslije dođu i ostale djevice pa stanu dozivati: ’Gospodine! Gospodine! Otvori nam!’ A on im odgovori: ’Zaista kažem vam, ne poznam vas!’ Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!«

NEDJELJNA MISAO

30. nedjelja kroz godinu

LJUBAV BOŽJA Izl 22, 20-26, Ps 18, 2-4.47.51ab, 1Sol 1, 5c-10, Mt 22, 34-40.             Poznavatelj zakona, jedan od farizeja, koji je vjerojatno bio najpametniji među njima, kuša Gospodina Isusa teološkim pitanjem. Prije toga, Gospodin naš, ušutkao je saduceje govorom o uskrsnuću kada su ga pitali čija li će u kraljevstvu Božjemu biti žena koja je imala sedam muževa. Sada ga kušaju farizeji. Ta riječ „iskušavati“ koristi se kada đavao napastuje Gospodina našega. U pustinji je Gospodin bio kušan direktno od đavla, a nadalje ga đavao kuša po raznim ljudima; i po apostolima, rodbini, sunarodnjacima i predstavnika religijskih vlasti. „Učitelju, koja je najveća zapovijed u Zakonu?“ Nemoguće je da odgovor na to pitanje ne zna farizej, zakonoznanac. I Gospodin dobro znade da je to trik pitanje. Svih deset Božjih zapovijedi su jednako važni, a na prva tri mjesta su stavljene zapovijedi koje govore o čašćenju Boga, dakle, najvažnija zapovijed bi bila ona o obdržavnju subote. Gospodin naš Isus Krist, pak odgovora...

Opširnije

ŽUPNA HODOČAŠĆA

HRVATSKO NACIONALNO SVETIŠTE MAJKE BOŽJE BISTRIČKE

03.06.2017.

SVETIŠTE MAJKE BOŽJE TRSATSKE U RIJECI

01.07.2017.

EUHARISTIJSKO SVETIŠTE PREDRAGOCJENE KRVI KRISTOVE U LUDBREGU

02.09.2017.

MEDIA

FOTO GALERIJA

ŽUPNI LISTIĆ

KATOLIČKI TISAK

POVEZNICE

FACEBOOK