O PREOBRAŽENJU

Post 12, 1-4a, Ps 33, 4-5.18-20.22, 2Tim 1, 8b-10, Mt 17, 1-9.

Draga braćo i sestre!

            Danas je spomendan sv. Grgura Velikog,  pape. Živio je u šestom stoljeću. Bo je iz vrlo bogate obitelji. Na svojemu imanju na Siciliji osnovao je šest benediktinskih samostana, a u svojoj kući u Rimu je osnovao samostan sv. Andrije.  Vršio je razne javne službe, no iznenada se povukao iz javnoga života te živio samostanskim životom u svojoj kući. Tadašnji papa Pelagije II., uvidio je njegovu pobožnost te ga uzeo u svoju službu i zaredio za đakone te poslao u Carigrad kao svojeg izaslanika. U Carigradu je živio vrlo skromno i pobožno. 590.godine umro je papa Pelagije II., a njega su odabrali za novoga papu. Prvo je posvećen za biskupa, i to na današnji dan 590.godine. U to vrijeme Rim je pogodila poplava, a zatim glad i kuga. Sveti Grgur je potom organizirao veliku pokorničku procesiju po Rimu kako bi se Bog smilovao svojemu narodu. I zaista, nakon procesije nevolje su nestale.  Sveti Grgur je širio i svetu vjeru među germanskim narodima te napisao vrlo lijepe teološke i pobožne sise zbog kojih ga je Crkva proglasila naručiteljem Crkve.  Njegov primjer nam je primjer ljudskog pozitivnog preobraženja. Od bogataša do siromašnog redovnika. Od siromašnog redovnika do poslušnog đakona. Od poslušnog đakona do pobožnog pape. Od pobožnog pape do velikog naučitelja Crkve.

            Zato ćemo danas promišljati, ono što smo slušali u današnjem evanđelju, o preobraženju Gospodinovu, tj. na što nas Gospodinovo preobraženje poziva kroz ovo vrijeme Korizme.  

  1. Preobraženje iz čovjeka tame u kršćanina svijetla. Čovjek kada živi u grijehu, živi u tami. Teško se snalazi i teško može ikoga vidjeti. Život u tami je život sebičnosti i malodušja. Da bi izašli iz tame, potrebno je preobraziti se o kršćanina svijetla. Preobraženje dolazi kada gledamo u Krista. To gledanje nije samo promatranje izdaleka, nego to gledanje znači biti u Božjoj blizini. U Božjoj blizini pak smo onda kada ne živimo u grijehu, nego u milosti Božjoj. Život u svijetlu jest kada vidimo čovjeka do sebe, ljude koji su potrebni naše blizine i naše pomoći. Kršćani svijetla smo kada živimo u sebedarju i nadi u vječni život. Vrijeme Korizme je vrijeme preobraženja iz tame u svjetlost.
  2. Preobraženje iz čovjeka oholosti u kršćanina poslušnosti. Čovjek želi biti gospodar samome sebi i on želi odlučivati u svojem životu, ali čak i o životu drugih ljudi. To se zove oholost. Oholost je kada čovjek ne vjeruje nikome pa ni Bogu. Oholost je kada čovjek psuje svetinje. Oholost je kada čovjek misli da ne treba nikoga. Kršćanin se u posebice u vrijeme Korizme preobražava iz ohologa čovjeka u kršćanina poslušnosti. Apostol Petar je želio da Krist svoju moć očituje svijetu, no Krist to ne čini na oholi način, nego na Božji, ponizni način. Tako se i mi preobražujmo od Petra prema Kristu. Od želje za gospodarenjem do služenja Bogu i drugima. Kršćanin odbacuje nevjeru, a prihvaća Božju riječ koja je zapisana u Svetome pismu i predaji Crkve. Kršćanin odbacuje psovke i svetogrđa, a prihvaća šutnju i revnost za Boga. Kršćanin se preobražava od čovjeka ohola, u kršćanina koji sluša Božje zapovijedi i po njima nastoji živjeti. Preobraženje je dugi proces, no put preobraženja nas vodi na goru vrlo visoku, tj. do samoga Boga i Njegove slave.
  3. Preobraženje iz čovjeka zemlje u kršćanina neba. Ljudi se brinu za svoje materijalno stanje. Strepe nad svoji imanjem, svojim novcem, svojim devizama, dionicama. Ljudi sve čine zbog zdravlja svojega tijela i psihe. Ljudi sve čine da tijelu bude ugodno i lijepo. To čine svi zemljani. A kršćanin nije čovjek zemlje, već čovjek neba. Stoga, potrebno je da u vrijeme Korizme kršćani se preobražavaju u stanovnike neba, u ono što i jesu. To znači da u vrijeme Korizme ne mislimo toliko o ovozemaljskome životu, nego o vječnome. Preobražujmo se odbacujući materijalizam, a prihvaćajući Božju providnost. Preobražujmo se odbacujući mentalitet „zdravljizma“,a prihvaćajući sakramentalni život koji je lijek našoj duši.

Draga braćo i sestre!

Kao što je papa Grgur Veliki bio čovjek koji se preobrazio na sliku Kristovu kršćanskim načinom življenja, tako i mi. U ovo vrijeme Korizme preobražujmo se u novosti Duha, u svježini Kristovoj. Preobražujmo se u prave Kristove učenike, prave kršćane svijetla, kršćane poslušnosti i kršćane neba. Odbacujmo pak starež slova, odbacujmo trulež grijeha i tame, smrad oholosti i prljavost zemaljskoga blata. U tome neka nam pomogne zagovor BDM i sv. Josipa. Tako neka bude, amen.

SVI ČLANCI