ISUS KRIST – PUT, ISTINA I ŽIVOT

Dj 6, 1-7, Ps 33, 1-2.4-5.18-19, 1Pt 2, 4-9, Iv 14, 1-12.

Draga braćo i sestre!

            Kraj Genove na ligurskoj obali u parku jest jedna sjenica koja svojim prekrasnim izgledom mami šetače da dođu u nju sjesti i odmoriti, no na njoj je natpis: „Relinquenda“ što znači: „trebaš me napustiti“. Možemo reći da i svaka naša kuća, dom jest poput te sjenice na kojoj je natpis: „Trebaš me napustiti.“ Čovjek je stvoren da se najbolje osjeća doma uz svoje drage i voljene osobe. No, na ovoj zemlji je samo slika onoga što nas čeka u vječnoj domovini. Zato ćemo danas promišljati kako doći do vječnoga doma? Odgovor na to pitanje daje nam se danas u svetome evanđelju.

            Gospodin Isus govori: „Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni.“ Dakle, Put do vječne domovine jest Isus Krist. Na tome Putu smo poradi vjere koju smo primili krštenjem i koju razvijamo kroz naš život. Bez vjere čovjek se ne može svidjeti Bogu, govori nam Sveto Pismo. Čovjek koji ne vjeruje, taj nije na Putu i ne može doći u nebo. Na Putu za nebo smo i kada činimo djela Kristova; kada prije svega strpljivo podnosimo žrtvu života, na Putu smo kada se brinemo za naše bolesnike i nemoćnike poput Krista, na Putu smo kada prolazimo zemljom čineći dobro, poput Isusa Krista. Kada čovjek ne čini djela Kristova, On nije Kristov pa stoga nije na Putu za vječnu domovinu. Mnogi putevi i puteljci vode u pakao,ali samo Jedan Put vodi u nebo. To je i Istina da nema drugoga Imena pod nebom po kojemu bi se čovjek spasio, osim u Imenu Isusa Krista. Oni ljudi koji misle da je važno biti dobar čovjek da bi se spasili su u krivu. Naposljetku, govori nam Gospodin da je Bog jedini dobar. Nema dobrih ljudi. Ima samo ljudi koji vjeruju i onih koji ne vjeruju. Možda će neki reći: „Tvrdi je to govor, tko to može slušati?!“ I zaista, Božja riječ jest tvrdi govor ali je Istina. Isus Krist jest Istina. Tko ne vjeruje u Kristove riječi, ne vjeruje ni u Njega. Tko ne prihvati cjelovito Kristov nauk u svakoj sitnici i pojedinosti, taj je lažac i u njemu nema Istine. Naposljetku, Isus Krist je život. Govori nam veliki crkveni otac sv. Ambrozije: „Život znači biti s Kristom; stoga gdje je Krist, tu je život, tu je kraljevstvo.“ Koliko danas imamo samo živih mrtvaca; onih ljudi koji žive bez Krista. To su isprazni i propali životi. Život bez Krista nije samo ateizam, nego i život u grijehu. Ne možemo govoriti da u Boga vjerujemo, a život naš dokazuje suprotno.

            Kako bi mogli primijeniti današnju Božju riječ u naš svakodnevni život? Prije svega da si osvijestimo, što je i najteže, da smo samo prolaznici na ovome svijetu. Druga stvar jest da do sljedeće nedjelje prinosimo Bogu našu duhovnu žrtvu, a na to nas poziva sveti Petar u današnjoj poslanici. Prvo se pitajmo što smo dali Bogu i kada smo zadnji put Gospodinu nešto dali?!  Možda u zadnjoj svetoj Ispovijedi Bogu smo dali naše slabosti i grijehe, možda u molitvi smo Bogu dali naše vrijeme ili možda nešto treće? No, taj tjedan kao župna zajednica Bogu dajmo hvalu, zahvalu Bogu za dar vjere i dar života.  Na to nas potiče i sveti psalmista koji govori: Pravednici, Gospodinu kličite! Hvaliti ga pristoji se čestitima. Slavite Gospodina na harfi, na liri od deset žica veličajte njega! Tako neka bude, amen.

           

SVI ČLANCI