11.02.2017

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak je u subotu, 11.II.2017. godine u 10.30 služio u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Nedelišću svetu Misu povodom blagdana BDM Lurdske. Naime, u Nedelišću se nalazi najstariji kip BDM Lurdske u Hrvatskoj kojeg je nabavio 1883.g. tadašnji župnik Ignacije Szele s kapelanom Felixom Berkom. Preuzvišeni biskup na početku svoje homilije prepričao je govor blagopokojnog kardinala Kuharića kako svaki kršćanin ima tri majke; zemaljsku majku, nebesku Majku Mariju i majku domovinu. Potom je iznio nauk o objavi koja završava smrću posljednjeg apostola, no ipak Crkva može i priznati neke privatne objave ako se pokažu istinitima. Jedna od tih privatnih objava je i ukazanje BDM djevojčici Bernardici 1858.godine u Lurdu kada se BDM predstavila riječima: „Ja sam Bezgrešno začeće.“  To ukazanje doduše ne obavezuje vjernike u vjeri, ali ipak ne vjerovati  tome bi bilo neozbiljno za kršćanina. Potom je biskup naglasio da ukazanje nije svrha samome sebi, nego vjernike uputiti na bolji kršćanski život, na obraćenje Kristu. BDM je u Lurdu potaknula vjernike na pokoru za obraćenje grešnika i molitvu, posebice molitvu krunice. Na kraju se domaći župnik preč. Nikica Samodol, biskupu zahvalio za dolazak, a zahvalio se i prisutnim svećenicima, vjeroučiteljima i župnim suradnicima. BDM Lurdska je suzaštitnica nedelske župe te je na svetoj Misi prisustvovalo veliki broj vjernika i školske djece.