16.04.2017

Veliki tjedan započinje Cvjetnicom. Na svečanoj svetoj Misi u 10.30 pjevala se muka po Mateju. Ljudi su prije svete Mise mogli si nabaviti maslinove grančice. Sveto trodnevlje započinje Velikim četvrtkom. Taj dan ujutro sve svećenici susluže svetu Misu u katedrali koju služi biskup. To je Misa posvete ulja za krštenja, svete Potvrde, svećenička ređenja i bolesničkih pomazanja. U Nedelišću je Misa Večere Gospodnje – dan kada se spominjemo ustanove Presvete Euharistije, bila navečer u 18.00 sati. U propovijedi je kapelan istaknuo povezanost svećenika i euharistije, a svetu Misu je služio domaći župnik preč. Nikola Samodol. Bilo je prisutno i mnogo vjernika i ministranata. Veliki petak započeo je obredom u 17.00 sati. Taj dan je zapovijedani post i nemrs jer se spominjemo muke i smrti Isusa Krista na križu. Taj dan ne zvone zvona niti se svira na orguljama, a i svi vjernici su pozvani da taj dan provedu u tišini i sabranosti. Na obredu se čitala muka po Ivanu. Pri kraju obreda je raskrivanje križa i klanjanje.     Na Veliku subotu je bila prilika pohoditi „Kristov grob“ iznad kojeg je bilo izloženo Presveto Tijelo u pokaznici. Obredi Velike subote su započeli u 19.00 sati. Taj dan bio je i blagoslov jela po našim filijalama; Dunjkove, Pretetinec, Slakovec i Pušćine. Mnogi ljudi donesu jelo na blagoslov, a zanemare uskrsnu svetu Misu, stoga su ih naši svećenici potaknuli na svetu Misu te im objasnili smisao blagoslova.            

USKRS – dan pobjede Života nad smrću. Uskrsnuće je temelj naše vjere jer sveti Pavao kaže: „Ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je vjera naša.“ Svete Mise bile su u 07.00, 09.00 u Pušćinama i u 10.30.

Uskršnja poruka župnika i kapelana glasi:

Dragi župljani župe Presvetog Trojstva u Nedelišću!

„Opazi da je kamen s groba dignut.“ (Iv 20,1). Zaista, uskrsnućem Gospodinovim vrata grobna više ne postoje. Isus Krist je svojom smrću i uskrsnućem digao grobni kamen. Zahvaljujući tome, svi koji u Krista vjeruju i koji su kršteni, imaju život vječni i trebaju se nadati uskrsnuću tijela o Kristovu drugu dolasku. Stoga, radujmo se i zahvaljujmo Bogu za Njegovo spasenjsko djelovanje. U tome duhu svima čestitamo USKRS! Neka Vam je blagoslovljeno i spasonosno!

Župnik preč. Nikola N. Samodol i župni vikar vlč. Tihomir Ciglar