BLAGDAN UZVIŠENJA SVETOGA KRIŽA U PUŠĆINAMA

U četvrtak 14. rujna Crkva slavi blagdan „UZVIŠENJA SVETOGA KRIŽA“. U Pušćinama se nalazi kapelica Uzvišenja svetog križa, te je tamo svečano proslavljen taj blagdan.
Misu je služio župni vikar vlč. Andrija Botković, dok je župnik služio misu u župnoj crkvi.
Križ nazivamo Kristovom slavom i Kristovim uzvišenjem. On je žuđena čaša i dovršenje patnji što ih je Krist pretrpio za nas. Sam Krist kaže da je križ Njegova slava: ''Sad je proslavljen Sin Čovječji i Bog je proslavljen u njemu i još će ga proslaviti.'' I opet: ''Proslavi me, Oče, slavom koju imadoh kod tebe prije nego postade svijet.'' Ili: ''Oče, proslavi svoje ime. Dođe dakle glas s neba: 'I proslavio sam, i opet ću proslaviti.''' A rečeno je to o slavi što ju je tada stekao na križu. Sam Krist svjedoči također da je križ i Njegovo uzvišenje, jer veli: ''Kad budem uzdignut, sve ću privući k sebi.'' Očito je, dakle, da je križ i slava i uzvišenje Kristovo.